Diyarbakır’da Kürdistani parti ve oluşumlardan çağrı

0

Diyarbakır’da ortak açıklama yapan 12 Kürt siyasi parti ve oluşum, IŞİD çetecilerinin saldırılarına karşı tüm ulusal güçlerin Şengal ve Rojava üzerinden siyasi ve askeri olarak ortaklaşması ve Kürdistan parçalarının örtüşen geleceklerinin gereklerine uygun davranması çağrısı yaptı.

Aralarında KDP’nin Türkiye ayağı olan Kürt Demokratlar Platformu ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye’nin yanı sıra DBP ve DTK’nin de bulunduğu 12 parti ve oluşum son süreçte yaşanan gelişmeler ışığında ulusal özgürlük için dün gerçekleştirdikleri toplantının ardından bugün ortak bir basın açıklama yaptı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleşen toplantıya DBP Eş Genel Başkanı Hüseyin Koçuk’un yanı sıra Azadî İnisiyatifi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), Kürt Demokratlar Platformu (KDP), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistani Parti Girişimi, Med Zehra, Nûbihar, Öze Dönüş Platformu ile Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) temsilcileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Koçuk, 12 parti ve oluşumun dün bir araya geldiğini anımsatarak, toplantıda hem Kürdistan ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri hem de Kürt ulusal birliği ve Kürdistan’a karşı saldırıların değerlendirildiğini aktardı. Koçuk, ulusal birliğin geliştirilmesi için oluşturulacak mekanizmaların da ele alındığını belirtti. Koçuk’un kısa açıklamasının ardından hazırlanan ortak metin Kürtçe ve Türkçe olarak yapıldı.

Metnin Kürtçesi KDP-T’den Zihnet Dinçer, Türkçesi ise ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek tarafından okundu. Açıklamada, “Ortadoğu’da Kürtsüz siyaset denklemin kurulamadığı günümüzde, ülkemiz Kürdistan’ın Güney ve Batı parçaları başta olmak üzere halkımız için ulusal özgürlüğün büyük kapısının aralandığı bir aşamadayız” denilerek, Kürdistan’ın dört parçasında yaşanan gelişmelerin bu aşamanın belli başlı adımları olduğuna dikkat çekildi. Kürt halkının “Güney” ve “Batı” parçaları başta olmak üzere ciddi saldırı ve tehlikelerle de yüz yüze olduğunun ifade edildiği açıklamada, böylesi tarihi bir süreçte bölgedeki siyasi parti ve örgütlere ciddi sorumlulukların düştüğü belirtildi. Toplantının bu amaçla dün gerçekleştiği belirtilerek, toplantıdan çıkan sonuçlar şu şekilde açıklandı: “

*Öncelikle Kuzey Kürdistan’da kalıcı ulusal ittifakın stratejisine ilişkin verimli görüşmeler yaptık. Diyalog sürecine 25 Ağustos tarihinde devam edilecek.

*Halkımız için böylesine büyük fırsak ve tehlikelerin aynı anda yaşandığı nazik süreçte; öncelikle tüm siyasal parti, örgüt ve şahsiyetler kamuoyu nezdinde birbirini rencide edici, küçük düşürücü, dışlayıcı açıklamalardan uzak durmaya çağırıyoruz.

* Dün Batı Kürdistan’a, bugün Güney Kürdistan’a yönelik IŞİD saldırısını lanetliyoruz. Ülkemizin Güney ve Batı parçalarına yönelik IŞİD saldırılarının kısa sürede kırılacağını bekliyor ve inanıyoruz. Êzidi Kürt halkımızın büyük acısını paylaşır ve yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Kürdistan ve diasporadaki tüm halkımızı, halklarımız Êzidi Kürt halkımızla dayanışmaya çağırıyoruz.

* IŞİD terör örgütü saldırıları karşısında tüm ulusal güçlerimizin, bugün Şengal yarın Batı Kürdistan üzerinden siyasi ve askeri olarak ortaklaşarak, Kürdistan parçalarının örtüşen geleceklerinin gereklerine uygun davranmalarını bekliyor ve destekliyoruz.”

Besta Nûçe

Parbike

Comments are closed.