4-12 Eylül arasındaki Sokağa Çıkma yasağı sırasında Cizre’de Yaşanan Hak İhlalleri Raporu

0

Şırnak valiliği tarafından 04 Eylül 2015 tarihinde Saat 20.00 itibariyle, 2014 nüfus verilerine göre 132 bin yurttaşın yaşadığı Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

Sokağa çıkma yasağının ilanı ardından, ilçeye her türlü şekilde giriş ve çıkışlar yasaklanmış, elektrik, su ve mobil şebeke ağları kesintiye uğramıştır.

Yine sokağa çıkma yasağının ilanını takip eden saatler içerisinde, Özel Harekat Timlerinin de yer aldığı geniş kapsamlı bir operasyon başlatılmış ve çatışmalar meydana gelmiştir. İlçede devam eden çatışmalar sırasında güvenlik güçleri tarafından çevreye rastgele, kimi zaman ise sivil yurttaşlara yönelik hedef gözeterek ağır silah ve savaş araçları ile ateş açıldığı, çok sayıda ölüm ve yaralanmanın olduğu, ev ve iş yerlerinin tahrip edildiği şeklinde kamuoyunun gündemine yansıyan hak ihlalleri meydana gelmiştir.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde meydana gelen hak ihlallerine yerinde incelemek, kanaat oluşturmak ve raporlamak amacıyla İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) tarafından bir heyet oluşturulmuştur. 8 Eylül 2015 tarihinde Cizre’ye giden heyet, tüm girişim ve çabalarına rağmen ilçeye alınmamış, güvenlik güçleri tarafından engellenmiştir. Bu tutum heyetimizde iddia edilen insan hakları ihlallerinin doğruluğu ve boyutlarının tahmin edilenden daha büyük olduğu tahminini ve bu durumunda kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığı kanaatini oluşturmuştur.

11 Eylül’de 2015 tarihinde Saat 18.00 sıralarında, Şırnak Valiliği tarafından yapılan yeni bir duyuruda, 04.09.2015 günü saat 20.00 den itibaren başlayan sokağa çıkma yasağının 12.09.2015 günü saat 07.00 den itibaren kaldırılacağı bildirilmiştir. Bu bildirim üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Diyarbakır Tabip Odası  ve Pratisyen Hekimlik Derneği (PHD) üyelerinden oluşan bir heyet, 12 Eylül 2015 tarihinde ilçeye giderek inceleme çalışmalarında bulunmuştur.

İlgili inceleme raporunun tamamına erişmek için tıklayınız.

 

Parbike

Comments are closed.